На думку колишнього директора Укрспецекспорту Сергія Бондарчука, резерви дорогих ракет у РФ вже потроху закінчуються, зробити нові вони не зможуть через санкції, оскільки чіпи постачалися з Тайваню.
Росія справді має великі запаси ракет, але проблема в тому, що комплектуючі до них поставляються з Тайваню, а в Україні використання озброєння вже давно перейшло заплановані рамки. Але й піти на такі витрати для РФ дуже дорого. Наприклад, «Калібрів» (дальність 3000-5000 км) у РФ дуже багато, але їхня вартість становить 5 млн. доларів за штуку. Їхній резерв уже закінчився.
Але є ще стратегічний запас, він і вимагає уваги. Швидше за все, росіяни не зможуть його використати, оскільки нічим захищатиме кордони, цим скористаються негайно опоненти. Поповнити запас неможливо, тому що немає реальних можливостей із закупівлі чіпів. Така сама ситуація з «Іскандерами» (балістичні ракетні комплекси класу «земля-земля» оперативно-тактичного застосування) запас для вторгнення вичерпується.
В Україні – з ракетами за 5 млн., далі – з голою дупою
Тому вже незабаром РФ стане перед фактом, що найдовша у світі лінія кордону Росії, що становить 20 тис. кілометрів, залишиться без захисту. Це обов’язково стане стимулом для країн, які мають територіальні претензії до РФ. Військова експансія вимагає заощадження особистих витрат, яка не спостерігалася серед олігархів.
У зв’язку з цим обстріл дорогими ракетами українського житлового фонду виглядає дуже дивно. Здається, генералітет, який дав на це команду, хоче залякати населення та вигнати з території країни, не думаючи про наслідки. І явно керівники недооцінювати потенціал ЗСУ, який уже став помітним усім, крім РФ.
Це безвихідь, щоб продемонструвати Путіну якісь результати, оскільки військових успіхів у них немає. З таким контингентом, який направили до України, не мати успіхів, це є повним провалом.
Причому через це резюмується відсутністю озброєння на складах. Насамперед, боєприпасів.
Компенсують недолік забороненою зброєю
Що недолік вже спостерігається, це зрозуміло щодо використання фугасних бомб ФАБ-500 та ФАБ-1000, заборонені до використання у військових діях. В наявності черговий військовий злочин. Щоб донести це «смертоносне тупе чудо», потрібна авіація, а Україна вже збила третину літаків, половину гелікоптерів і флоту РФ.
Військово-промисловий комплекс РФ – це прогнила «советчіна»
Виходячи з використання боєприпасів можна припустити, що термін такої експансії не перевищить ще один місяць. Але зробити висновки, звісно, складно, припустив Бондарчук.
Коли дивишся на озброєння РФ на Червоній площі, все виглядає непохитно і сучасно, але насправді – це все радянські розробки, за всіх переваг особливо в транспортній сфері вони безнадійно застаріли. Незважаючи на великі запаси техніки на складах, не вся вона у бойовій готовності. У кращому випадку з 10 танків можна зробити один, але знову ж таки може не бути необхідних сучасних комплектуючих.
«Фішка» російської авіації надмірно розрекламована
У 2005-2010 роках російська авіація перевершувала українську в 10 разів. Причому йшлося і про якісну перевагу, тому що на озброєння становила нова авіаційна техніка бюро Сухарєва. Але в Україні РФ втратила вже більше місяця, ніж за 30 пострадянських років. У підготовки льотчиків можна засумніватися.
На такі втрати авіації російське командування не могло розраховувати, тому зараз використовується ракетний обстріл. Але тільки для тероризування населення, щоб його вигнати з насиджених місць і не зустріти опір при наступі з півдня, де вже захоплені міста.
У ворога ще багато ракет, щоб тероризувати населення
У запасах РФ залишилося багато ракет, використано лише 15% артилерії. Але їх запаси виснажуються.
Перші результати війни – розвіявся міф про непохитну «другу армію світу»
Весь світ сприймає російську армію як величезну і непереможну, але за місяць він зруйнований на полі бою. Росія мала можливість переформатувати війська після 2014 року, але не почала цього робити. Результат не забарився. Все-таки вторгнення в Україну – це не прогулянковий похід до Криму. Схоже, що російські військові збиралися ловити курей у подвір’ях, якщо не фотографуватись із захопленими бабусями.
У Росії поширена практика професійного нігілізму, це все «потьомкінське село», хоча нею колись була Україна. Такий самий міф стосується могутності Кремля та міфу про путінську владу.
Напад на Грузію показовий, але ніхто не звернув увагу
Ще 2008 року в Грузії Росія втратила величезну кількість літаків. Україна допомагала Грузії утворювати оборонний щит. У Грузії було збито стратегічні борти, це мало низьку якість розвідки, насамперед, на рівні Служби зовнішньої розвідки.
«Солодкі промови» – погані воєнні результати
Військово-політичне керівництво РФ давало Путіну рафіновані звіти, що він хотів бачити. Щодо ситуації видно, що моніторинг ситуації взагалі не мав зв’язку з реальністю. Крім цього, допущені прорахунки прогнозування українського опору, в такому потенціалі на нього не чекав ніхто.
Західні експерти роблять висновок, що поточні події не тільки не заплановані, вони не відповідають жодним попереднім планам.
Російське озброєння неефективне
Легкий протиповітряний комплекс Панцир, танк Армата та бомбардувальник СУ-34 – це новинки російського оборонпрому. В Україні цього обладнання не видно. Панцир застосовували в Карабаху 2020 року. Вони успішно знищували турецькі Байратари, але в Україні це не підтвердилося.
Росія не лише оскандалилася в українській операції, а й втратить бюджети на поставку, крім цього 70% комплектуючих для озброєння іноземного виробництва. Санкції фактично знищують оборонну міць РФ у поєднанні із використанням озброєння в українській операції. Заповнити їх нема з чого. Щоб відпрацювати весь комплекс з нуля, ефективно замкнувши виробничі ланцюжки, для цього потрібні роки чи навіть десятиліття.
Українське ППО
Комплекси СРСР «Бук» та С-300 у 2006-2010 роках були модернізовані та оновлені, тому українські ППО дуже ефективні за віком 35 років. Це посилено американськими комплексами Stinger (переносні зенітно-ракетні комплекси класу “земля – повітря”), отриманими від США. Вони вражають повітряні цілі на низьких висотах.
Бондарчук резюмує, що війна – це не лише наступальна операція, це ще війна між зразками озброєнь, а також економічна війна. Але якщо найновіший СУ-34 за 50 млн. доларів знищується 35-річною «Голою» резервістом «Укрпошти», то така техніка вже нічого не вартує – ні 50 млн. доларів, ні навіть 10 тис. доларів на ринку озброєнь.
Зразки українського озброєння
Добре показали себе в Україні АТРК “Стугна”, крилата ракета “Нептун”, що складається зі 100% українських комплектуючих, вражає цілі на відстані 300 км. Ця ракета має неймовірно високий експортний потенціал, особливо в умовах ринку, що звільнився РФ.
Такий же потенціал має ракетний комплекс «Вільха», який також виготовляється зі 100% українських комплектуючих. Крім цього є дуже серйозні напрацювання: БТР, ракетні комплекси БПЛВ. Наприклад, є безпілотний гелікоптер, який просто не встигли випустити.
Росіяни розбомбили КБ «Промінь» у Києві, яке розробляло частини комплексів авіаційного та протитанкового озброєння України, але вони базуються на різних, невідомих РФ майданчиках. У знищеному приміщенні знаходилися проектні та інженерні площі, а не виробництво. Тобто, грубо кажучи, вони розбомбили офіси.
«Швидше за все, справжньою метою росіян був McDonald’s на Лук’янівській, щоб помститися за вихід із їхнього ринку».
Повний текст статті: https://biz.liga.net/all/all/interview/strana-potemkinskaya-derevnya-pochemu-rossiya-neset-ogromnye-poteri-i-chem-eto-ey-grozit.